Powiatowy Konkurs Młodego Aktora już po raz dwudziesty pierwszy!

Tegoroczny, już dwudziesty pierwszy, Powiatowy Konkurs Młodego Aktora odbył się 20 marca 2023 r. w I LO w Augustowie. Od początku istnienia impreza objęta jest honorowym patronatem Starosty Powiatu Augustowskiego.

Uczestników w dwóch kategoriach wiekowych oceniali miłośnicy i znawcy teatru, wśród nich osoby towarzyszące konkursowi od wielu lat, niektóre nawet od pierwszej edycji: Ewa Chodacz, Anna Grochowska, Jan Saczko oraz Bartosz Świerkowski.

Do konkursu zgłosiło się dziewiętnastu uczestników, którzy przedstawili przygotowane wcześniej teksty lub piosenki aktorskie oraz mieli szansę sprawdzić się w improwizacjach teatralnych i grze zespołowej – fragmentach dramatów z różnych epok.

W oczekiwaniu na wyniki uczestnicy konkursu mieli okazję obejrzeć nagranie spektaklu na podstawie tekstu Sławomira Mrożka „Męczeństwo Piotra O’heya” – efekt działania teatru z I LO w czasie pandemii. Każdy z aktorów po próbach online nagrywał swoje kwestie w domu, a montażysta we współpracy z reżyserem łączył je w całość, dostępną dla widza za pośrednictwem ekranu.

A oto wyniki Konkursu Młodego Aktora:

Kategoria szkół podstawowych:
I miejsce – Barbara Kosiorek (opiekun artystyczny – Jolanta Kulikowska, Szkoła Podstawowa w Bargłowie Kościelnym),
II miejsce i nagroda publiczności – Oliwia Wojciechowska (opiekun artystyczny – Anna Kopiczko, Szkoła Podstawowa nr 6 w Augustowie),
III miejsce – Klara Nazarowska (opiekun artystyczny – Jan Saczko, Szkoła Podstawowa w Białobrzegach).

Kategoria szkół ponadpodstawowych:
I miejsce oraz nagroda specjalna – Radosław Stasiulewicz (I Liceum Ogólnokształcące w Augustowie),
II miejsce – Justyna Borowska (I Liceum Ogólnokształcące w Augustowie) oraz Justyna Bożewicz (II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie)
III miejsce – Jakub Hołubowicz oraz Natalia Kossobudzka (oboje I Liceum Ogólnokształcące w Augustowie),
wyróżnienia – Julia Bartoszewicz, Aleksandra Dadura, Dominika Daniszewska (wszyscy I Liceum Ogólnokształcące w Augustowie) oraz Julia Smoleńska (II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie).

Opiekunami artystycznymi licealistów byli p. Bożena Bendig (I LO) oraz p. Tomasz Choroszewski (II LO).
Nagrody ufundowali: Starosta Powiatu Augustowskiego p. Jarosław Szlaszyński, p. Bartek Świerkowski, reprezentujący klub filmowy „Kinochłon”, Dyrektor I LO p. Anna Sus-Cilulko oraz p. Ewa Chodacz.

Niezmiennie jak od ponad dwudziestu lat przy organizacji spotkania artystów sceny współpracowały ze sobą panie Bożena Bendig i Elżbieta Klekotko. Młodych aktorów od strony scenografii, konferansjerki oraz światła i dźwięku wspierali członkowie teatru Res Humanae.
Niewątpliwie konkurs dowiódł, że teatr jednoczy ludzi i może być źródłem wzruszeń i radości. Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom gratulujemy aktywności w dziedzinie kultury. Zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów!

Konkurs Młodego Aktora. Uczestnicy, organizatorzy, i opiekunowie na wspólnym zdjęciu
Konkurs Młodego Aktora 2023. Uczestnicy, organizatorzy, i opiekunowie na wspólnym zdjęciu
Skip to content