Odyseja Umysłu

15 września wystartował kolejny sezon międzynarodowego programu edukacyjnego Odyseja Umysłu (Odyssey of the Mind), który w Polsce obchodzi w tym roku 33 lata. Jego celem jest rozwój zdolności twórczych, nauka pracy zespołowej i kreatywnego myślenia oraz rozwiązywanie problemów, co wpisuje się w realizację kompetencji XXI wieku.

Odyseja Umysłu® to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.
Celem tego programu jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Dzieci i młodzież uczą się kreatywnego i krytycznego myślenia i angażują się w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Odyseusze działają w drużynach, które reprezentują szkoły lub inne placówki edukacyjne i zazwyczaj liczą od 5 do 7 osób. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje przeszkolony trener, który integruje grupę oraz organizuje i moderuje jej pracę, ale nie sugeruje ani nie narzuca dzieciakom własnych pomysłów.

Jesienią każdego roku publikowanych jest pięć Problemów Długoterminowych. Drużyna wybiera jeden z nich, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie. Uczestnicy razem analizują zadanie i zastanawiają się, jak można sobie z nim poradzić. Następnie wspólnie decydują jak to, co w ich pomysłach najlepsze, połączyć w 8-minutową prezentację – którą na wiosnę przedstawią sędziom oraz publiczności. Podczas konkursu zespół musi się także rozwiązać Problem Spontaniczny – niepowtarzalne zadanie-niespodziankę, którego treści nie zna do ostatniej chwili, a na stawienie mu czoła ma zaledwie kilka minut. Odyseusze współzawodniczą ze sobą w obrębie wybranego Problemu Długoterminowego, w podziale na cztery grupy wiekowe. Drużyny, które uzyskają tytuł laureatów konkursu na szczeblu krajowym, uzyskują prawo wyjazdu na Finały Światowe w Stanach Zjednoczonych i reprezentowania tam Polski.
Odyseusze z naszej szkoły: Iza Krukowska, Julia Rozmysłowicz, Weronika Haraburda, Oliwia Wojciechowska, Klara Nazarowska i Błażej Tokarzewski, zaprezentują na 33. Ogólnopolskim Finale Konkursu Odyseja Umysłu w Gdyni rozwiązanie problemu długoterminowego nr 5, czyli „Kapela daje czadu”. W stworzonej przez drużynę inscenizacji pewna kozacka kapela podczas swego występu znienacka przeniesie się w jakiś zaskakujący zakątek… Grupa będzie musiała wykminić, jak dzięki wykorzystaniu muzyki powrócić na przerwane tournée. W spektaklu pojawią się frymuśne fryzury członków kapeli, superanckie suweniry przeznaczone dla jej fanów, a także wykonywany na żywo przefajny przebój – obejmujący oryginalny tekst oraz grę na innowacyjnym instrumencie.

Wyruszamy w podróż do świata Odysei, aby przeżyć niesamowitą przygodę. Zabieramy ze sobą ciekawość, otwartość i odporność na stres, choć na pewno po drodze i on się pojawi. Czy uda nam się stawić czoła wyzwaniom i uwolnić kreatywną moc? Trener Odysei Umysłu, p. Beata Tomaszewska, mówi, że nie ma co do tego wątpliwości. Każdy sezon przynosi nowe i inspirujące wyzwania, a zadaniem drużyny jest czerpać z nich to, co najlepsze: marzyć, myśleć, tworzyć! Każdy z odyseuszy współtworzy wielką mapę świata Odysei Umysłu; każdy, poprzez zabawę, uczy się, by w przyszłości budować świat…
Sympatyków Odysei odsyłamy na stronę: final.odyseja.org oraz FB: Beata Tomaszewska-Trenerka Odysei Umysłu.

Odyseusze z naszej szkoły: Iza Krukowska, Julia Rozmysłowicz, Weronika Haraburda, Oliwia Wojciechowska, Klara Nazarowska i Błażej Tokarzewski
Odyseusze z naszej szkoły: Iza Krukowska, Julia Rozmysłowicz, Weronika Haraburda, Oliwia Wojciechowska, Klara Nazarowska i Błażej Tokarzewski
Skip to content