Konkurs „TOŻSAMOŚĆ POLAKA”

Logo Konkursu "Tożsamość Polaka"

KONKURS „TOŻSAMOŚĆ POLAKA”
XII EDYCJA POWIATOWEGO KONKURSU
POD PATRONATEM STAROSTY POWIATU AUGUSTOWSKIEGO

Młodości! orla twych lotów potęga,
Jako piorun twoje ramię!

Słowa z „Ody do młodości” Adama Mickiewicza, stanowiące motto tegorocznej edycji konkursu, podkreślają, jak potężna może być moc młodości i siła patriotyzmu.

6 listopada 2023 roku w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Grzegorza Piramowicza w Augustowie odbył się finał XII edycji konkursu twórczości patriotycznej. Celem artystycznego spotkania było podkreślenie wpływu młodych twórców oraz bohaterów literackich na kształt polskiej tożsamości.

Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach. W ramach twórczości literackiej uczestnicy przygotowywali własny tekst poetycki lub prozatorski inspirowany hasłem i mottem konkursu. Anonimowe prace oceniało niezależne jury w składzie: polonistki Izabela Basińska i Marta Pietrzak-Wolinowska, a także pasjonat literatury oraz sztuki teatru Paweł Leszkowicz. Na konkurs napłynęło 27 prac. Najlepsze były prezentowane w czasie finału przez autorów. Oto jego wyniki:
I miejsce – Aleksandra Siedlecka (I LO w Augustowie),
II miejsce – Karolina Barszczewska (II LO w Augustowie),
III miejsce – Paulina Karycka (II LO w Augustowie).

Uczestników kategorii żywego słowa oceniała komisja w składzie: Alicja Bajkowska, Anna Grochowska, Joanna Mitros i Kamil Sławiński. Jury zadecydowało o przyznaniu nagród następującym uczestnikom:
I miejsce zespołowo – Justyna Bożewicz, Aleksandra Konopko, Julia Smoleńska za prezentację teatralną „Króliki z Ravensbrück” oraz indywidualnie Mateusz Krzywiński (II LO w Augustowie),
II miejsce – Oliwia Wojciechowska za recytację tekstu Józefa Szczepańskiego „Czerwona zaraza” (I LO w Augustowie),
III miejsce – Martyna Leszczyńska (II LO w Augustowie) za prezentację utworu „Moja litania” Leszka Wójtowicza.

Ponadto jury przyznało trzy wyróżnienia. Otrzymali je: Dominika Daniszewska (I LO w Augustowie), Michalina Kęcik (Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Augustowie) oraz Kacper Ciężkowski (II LO w Augustowie).

Konkurs pobudził do inicjatyw artystycznych około 50 uczestników. Nagrody zapewnili Starostwo Powiatowe w Augustowie oraz sponsorzy prywatni.

Zmaganiom konkursowym towarzyszył spektakl „Dziedzictwo Wolności” w wykonaniu teatru Res Humanae z I LO w Augustowie. Widowisko, nawiązując do istotnych fragmentów z historii Polski, pokazało, że idei wolności nie da się zabić, jest ona przekazywana z pokolenia na pokolenie. Spektakl mieli okazję obejrzeć zarówno uczestnicy konkursu, jak i młodzież klas pierwszych.

W przygotowanie uczniów byli zaangażowani następujący nauczyciele: Bożena Bendig, Tomasz Choroszewski, Joanna Denert, Anna Jankowska, Elżbieta Klekotko, Małgorzata Lenda, Dorota Prokop. Organizatorkami konkursu były Bożena Bendig i Małgorzata Lenda, reprezentujące gospodarzy, czyli I LO imienia Grzegorza Piramowicza w Augustowie. Dekoracje przygotowała z młodzieżą pani Urszula Dębiec-Grochowska. Konferansjerką zajęli się z powodzeniem licealiści Julia Bartoszewicz oraz Bartłomiej Krysztofik. Organizatorzy zapraszają za rok na kolejne spotkanie w ramach konkursu „Tożsamość Polaka”.

Spektakl „Dziedzictwo Wolności” w wykonaniu teatru Res Humanae z I LO w Augustowie
Spektakl „Dziedzictwo Wolności” w wykonaniu teatru Res Humanae z I LO w Augustowie
Uczestnicy, organizatorzy, członkowie jury Konkursu "Tożsamość Polaka"
Uczestnicy, organizatorzy, członkowie jury Konkursu „Tożsamość Polaka”
Skip to content