Władze Starostwa Powiatowego z panią Bożeną Bendig

Gdy emocje już opadną…

(„Niepokonani” Perfect)

12 i 13 stycznia 2024 roku augustowski teatr Res Humanae świętował jubileusz 35-lecia istnienia. Od pierwszych dni grupę pasjonatów sztuki scenicznej prowadzi Bożena Bendig, polonistka I LO im. G. Piramowicza w Augustowie i animatorka teatralna.

Dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Augustowie redaktorzy Bożena Bendig i Bartłomiej Krysztofik opublikowali broszurę „Teatr musi grać”, obejmującą ostatnie 5 lat istnienia grupy, natomiast wcześniejsze jej dokonania są zamknięte w dwóch wydaniach monografii sprzed pięciu i dziesięciu lat. Nowe opracowanie ujawniło talenty dziennikarskie młodzieży, która przeprowadziła wywiady, zawiera także dojrzale wypowiedzi doświadczonych członków teatru o jego istocie oraz wspomnienia absolwentów czy wartościowy tekst absolwentki teatru, gdańskiej dziennikarki Marii Anuszkiewicz (aktualnie Miliszewskiej). Organizatorzy zadbali też o inne jubileuszowe atrakcje. Członkowie Res Humanae przygotowali okolicznościową wystawę, prezentującą scenografię ostatnich spektakli, a także uaktualnili kronikę oraz stałą ekspozycję mieszczącą się na korytarzu na drugim piętrze szkoły. Będą mieli też możliwość, dzięki zakupowi zewnętrznego dysku, zapisu wcześniejszych nagrań i fotografii dokumentujących pracę Res Humanae. I oczywiście w czasie dwóch dni teatr zaprezentował dwa spektakle.

Członkowie teatru z rąk p. Starosty Jarosława Szlaszyńskiego otrzymali medal „Za zasługi dla Powiatu Augustowskiego”. Gratulacje złożyli także Wicestarosta Dariusz Szkiłądź, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Bożenna Kondracka, Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych Joanna Lisek oraz Skarbnik Powiatu Mirosław Krakowski. Ciepłe słowa, bukiety kwiatów i gratulacje popłynęły także od Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Suwałkach pani Bożeny Obuchowskiej, pań Dyrektorek I LO Anny Sus-Cilulko i Elżbiety Buziuk, reprezentantki Rady Rodziców Anny Rozmysłowicz, płk. Jarosława Kowalewskiego – Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji Oddziału Zamiejscowego w Białymstoku oraz przedstawicieli 14 Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach i innych gości. Na widowni nie zabrakło także Dyrektorów Szkół i innych placówek oświatowych, reprezentantów placówek kultury, nauczycieli, wiernych widzów oraz pozostałych członków teatru (grupa liczy aktualnie prawie 50 osób, podzielonych na różne sekcje), a także absolwentów Res Humanae, chociaż niektórzy z nich z powodu obowiązków zawodowych dołączyli do świętowania dopiero kolejnego dnia. Gratulacje dla zespołu napłynęły też od nieobecnych, m. in. od wykładowczyni piosenki aktorskiej w łódzkiej filmówce Agnieszki Greinert i współpracującego z grupą aktora Marka Cichuckiego.

W czasie oficjalnego spotkania, prowadzonego przez absolwentkę teatru Joannę Turowską (aktualnie Mitros) i członka Res Humanae Bartłomieja Krysztofika, żywiołowo zaprezentowali się doświadczeni członkowie grupy: Natalia Kossobudzka, Dominika Daniszewska, Aleksandra Dadura, Karolina Olszewska, Adam Long, Patryk Rutkowski, Przemek i Radek Stasiulewicz, Piotr Jabłoński oraz zaproszeni absolwenci teatru: Elżbieta Klekotko, Aleksandra Szczerba, Ewa Turel (aktualnie Kurlenda), Kinga Piotrowska i współpracujący z grupą od lat Tomasz Skowroński w niekonwencjonalnym spektaklu „Teatr musi grać…” (to także fragment hymnu teatru, wspólnie odśpiewanego na zakończenie występu). Oto jak młodszych kolegów oceniła utalentowana aktorka Katarzyna Wasilewska, grająca przed laty w zespole: „Pracuje Pani z niesamowitą młodzieżą. Nie wiem, czy wszystkie roczniki były tak utalentowane, ale ten wydaje się wyjątkowy. Cieszę się, że mogłam poznać tych ludzi, spędzić z nimi czas – dziękuję za taką możliwość. (…) Bartek (akordeonista – mogłam pomylić imię), Przemek, Patryk i ten chłopak (brat Przemka) z magicznym głosem… trzymam za nich kciuki. Cała reszta oczywiście też jest super”.

W imieniu absolwentów Res Humanae, z perspektywy doświadczenia poteatralnego, pięknie i mądrze zabrała głos Ewa Kurlenda, natomiast z ramienia aktualnych członków trupy równie ciekawie i wzruszająco przemówiła uczennica klasy czwartej Justyna Borowska, grająca m. in. główną rolę w spektaklu „Ojciec znowu żyje”. Jak stwierdziła Bożena Bendig, dziękując aktorom i pozostałym członkom teatru, bez których nie mogłaby realizować swoich pasji, oraz wszystkim zgromadzonym, wspierającym ją zawsze władzom powiatu i szkoły, rodzicom, widzom i tym, którzy pomogli jej przy organizacji jubileuszu, w czasie uroczystości coś niezwykłego zaistniało w przestrzeni teatralnej, artystyczne spotkanie pokoleń miało niezwykły metafizyczny wymiar. Goście i artyści wykazali się znakomitym poczuciem humoru, a wpisane w scenariusz i niezaplanowane drobne wpadki nadawały imprezie naturalności i były witane z uśmiechem i entuzjazmem. Nawet fotografie wykonywali poza zaproszonymi mediami reprezentanci różnych pokoleń: absolwent szkoły, fotografik Wojciech Kaszlej i aktualny członek sekcji dokumentalnej teatru Tomasz Rudziewicz. Spotkanie przy torcie i kawie, rozmowy w kuluarach i wpisy w księdze pamiątkowej zakończyły pierwszy dzień obchodów. Kolejnego dnia przed południem absolwenci teatru i goście mogli się podzielić z młodszymi kolegami i innymi zainteresowanymi osobami swoimi talentami i doświadczeniem. I tak odbyły się bardzo wartościowe warsztaty dotyczące emisji głosu, kreacyjnego pisania, tworzenia poezji, makijażu scenicznego czy motywacyjne „Wykorzystaj swój talent”.

Wieczorne spotkanie zostało zapoczątkowane przez warsztaty integracyjne dla absolwentów, aktualnych członków teatru i gości, prowadzone przez Pawła Leszkowicza, aktora Res Humanae i twórcy augustowskiego Teatru Pneumatycznego. Była to świetna zabawa i praca, budująca wspólnotę ludzi sceny. O godzinie 19.00 wystąpił po raz kolejny teatr Res Humanae w spektaklu muzycznym „Café de Paris”. To najnowszy efekt pracy zespołu, na scenie i poza nią pracowało dwudziestu śpiewających i tańczących aktorów, obok sprawdzonych w wielu prezentacjach członków trupy także znakomici debiutanci. Widzowie odbyli wraz z parą zaprzyjaźnionych młodych ludzi (Dominika Daniszewska i Radek Stasiulewicz) wycieczkę do Paryża, mieli szansę zanurzyć się w przeszłości i doświadczyć teraźniejszości. Towarzyszyły temu piękne francuskie piosenki („Ne me quittez pas”, „Belle”, „La Bohème”, „Paris, Paris”, „ Sous le ciel de Paris”, „Mon amour, mon ami”, „Paroles”, „Dernière Danse”, „Aux Champs-Elysées”). Występ wzbogaciła piosenką Edith Piaf „Milord” absolwentka Diana Piekarska. Nie zabrakło kankana, walca i tanga. Finałowa piosenka „Paryż i my” z repertuaru Krzysztofa Krawczyka zamknęła spotkanie z kulturą francuską. Niezwykły klimat tej opowieści tworzyła także muzyka na żywo, grana na akordeonie przez Bartka Krysztofika. O oprawę plastyczną widowiska zadbały niewidoczne na scenie Maria Jatkowska, Zofia Rzepko i Julia Kozłowska, a obsługę techniczną zapewnili Paweł Juchniewicz i Michał Piotrowski. Ze sceny rozbrzmiewały język polski i francuski. To efekt świetnej współpracy grupy z romanistką Marzeną Szczęsną-Wasilewicz, która także przygotowała prezentację z widokami z Francji. Widownia pękała w szwach. Obok publiczności z pierwszego dnia pojawili się nowi goście i absolwenci teatru, a z nimi kolejne życzenia i gratulacje.

Po opuszczeniu Paryża nastał czas na spontaniczne występy, czytanie własnej poezji, wspomnienia, tańce, rozmowy międzypokoleniowe – Jubileuszowa Kawiarenka Artystów i Gości, czyli wszystko, czego może zapragnąć dusza artysty! Warto nadmienić, że wiernym widzem i uczestnikiem wszystkich wydarzeń w ciągu dwóch dni był Tomasz Sobieski, emerytowany nauczyciel I LO, który wielokrotnie przed laty występował wspólnie z Res Humanae.

Członkowie teatru wraz z szefową serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wsparli ich przez lata na teatralnej drodze, a także tym, którzy pomogli zorganizować jubileusz. Każde, nawet drobne działanie było bardzo cenne w gorączce wielogodzinnych przygotowań.

Piosenka zespołu Perfect, obecna w tytule, zawiera też słowa: „Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść Niepokonanym…”. Członkowie Res Humanae żywią nadzieję, że jeszcze ten czas nie nastąpił, bo ciągle mają nowe plany, jest w nich potrzeba rozwoju i kontaktu z widzami.

Władze Starostwa Powiatowego z panią Bożeną Bendig
Władze Starostwa Powiatowego z panią Bożeną Bendig
Scena z urodzinowego speklaklu
Scena z urodzinowego speklaklu
Skip to content