Od wielu lat teatr Res Humanae uczestniczy w pierwszych dniach września w akcji Narodowego Czytania. Także w tym roku przygotował scenicznie fragmenty dramatu Słowackiego i zaprezentował je w Miejskim Domu Kultury (6.09.2024) oraz w szkole (10.09.2024).
Członkowie teatru skupili się na akcie drugim i wędrówkach wrażliwego Kordiana po Europie, które były dla niego gorzką lekcją życia. W James Parku w Londynie młody romantyk dowiedział się, że wszystko można kupić za pieniądze. Lektura „Króla Leara” Szekspira stała się dla niego źródłem refleksji o świecie, którego obraz odbiega od literackiego wizerunku. Zawód przyniósł mu też kolejny związek z kobietą – młodą, piękną Włoszką, której miłość kończy się wraz z bankructwem Kordiana. Jeszcze boleśniej doświadczyło go spotkanie z Papieżem, którego błagał o błogosławieństwo dla garstki skrwawionej ziemi z Polski. Dowiedział się, że Polacy nie powinni buntować przeciwko zaborcy i w przypadku powstania mogą być obłożeni klątwą.
Nic dziwnego, że w monologu na szczycie Mont Blanc tak podsumował swoją wędrówkę:
„Uczucia po światowych opadały drogach…
Gorzkie pocałowania kobiety — kupiłem…
Wiara dziecinna padła na papieskich progach…
Nic — nic — nic…”
W spektaklu wystąpili: Kordian – Radosław Stasiulewicz, Wioletta – Aleksandra Siedlecka, Papież – Patryk Rutkowski, Dozorca – Przemysław Stasiulewicz oraz w epizodach: Aleksandra Dadura, Hanna Roszkowska, Wojciech Sokołowski. Mikołaj Kaczan (światło i dźwięk).
Członkowie teatru wraz z p. reżyser Bożeną Bendig z dużą starannością zadbali o wszystkie tworzywa teatru: barwne kostiumy, szybko zmieniające się wraz z miejscem akcji dekoracje, oświetlenie i dodatkowe efekty akustyczne. Zarówno w czasie prezentacji w Miejskim Domu Kultury (wraz z innymi teatrami Augustowa), jak i w szkole zostali nagrodzeni gromkimi brawami.