Historia Szkoły
W 2022 roku mija 95 lat od powstania najstarszej szkoły średniej w Augustowie – I Liceum Ogólnokształcącego im. Grzegorza Piramowicza. Początki istnienia szkoły wiążą się z założeniem Państwowego Seminarium Nauczycielskiego męskiego im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie, które powstało w wyniku rozdzielenia suwalskiego PSN na męskie i żeńskie. Wprawdzie lokalne władze i inteligencja ubiegały się o powstanie szkoły średniej typu gimnazjalnego, ale stało się inaczej. Budynek seminarium został wzniesiony w ciągu roku i już 1 października 1927 roku rozpoczęło ono pracę. Obowiązki dyrektora od roku 1928/29 aż do końca istnienia seminarium, a potem gimnazjum i liceum, tj. do roku 1939, pełnił Witold Wołosewicz. Seminarzyści byli kształceni wszechstronnie. Zdobywali wiedzę, umiejętności organizatorskie, wyrabiali sprawność fizyczną, rozwijali zdolności muzyczne, a niektórzy nawet aktorskie. Szkoła wychowywała w duchu patriotycznym, a także religijnym. Gdy weszła w życie ustawa o reformie szkolnictwa, rozpoczął się proces wygasania seminarium i w to miejsce powstało gimnazjum. Ostatni rocznik seminarzystów zdał maturę w czerwcu 1936 roku, zaś od roku szkolnego 1933/34 powołano w budynku seminarium Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne. Po upływie czterech lat, gdy rozpoczynała naukę pierwsza klasa licealna, szkoła otrzymała nazwę: Państwowe Liceum i Gimnazjum Ogólnokształcące w Augustowie.
W dniu 20 października 1973 roku nastąpiła niepowtarzalna uroczystość nadania szkole imienia działacza Komisji Edukacji Narodowej – Grzegorza Piramowicza – i wręczenia sztandaru. Sztandar szkoły, ufundowany przez społeczeństwo Augustowa i wykonany według projektu Józefa Pawlukiewicza, przedstawiciele komitetu rodzicielskiego przekazali za pośrednictwem wiceministra Zygmunta Huszczy na ręce dyrektora Liceum, ten zaś wręczył go przedstawicielom młodzieży.
W roku szkolnym 1990/91 stanowisko dyrektora szkoły objął Stanisław Budnik. W grudniu 1999 roku – w wyniku wygranego konkursu – dyrektorem szkoły została absolwentka LO, nauczycielka WF Joanna Lisek, która pełni tę funkcję do chwili obecnej. Za jej kadencji obiekt szkolny znacznie zmienił swój wygląd i wyposażenie. Mimo trudności finansowych udało się wymienić okna, uatrakcyjnić wystrój pomieszczeń, przystosować budynek dla potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażyć administrację, bibliotekę, pokój nauczycielski i niektóre pracownie w sprzęt komputerowy. Powstała nowa 16-stanowiskowa pracownia komputerowa i dodatkowa pracownia multimedialna. Od roku szkolnego 2001/2002 uruchomiono w szkole Samorządowe Gimnazjum Publiczne, które nawiązuje do najstarszych tradycji placówki.
W ciągu swego 75-lecia ta najstarsza szkoła średnia w Augustowie wykształciła tysiące młodych ludzi, którzy dzisiaj piastują wysokie stanowiska państwowe, są wykładowcami na wyższych uczelniach, prawnikami, inżynierami, lekarzami, są ludźmi nauki, kultury, biznesu. Rokrocznie opuszcza mury szkoły około 180 absolwentów. Prawie 100% przystępuje do egzaminu dojrzałości i około 97% go zdaje. Szkoła od lat odnotowuje wysoki wskaźnik przyjęć na studia, liczne są też sukcesy w konkursach i olimpiadach na szczeblu centralnym. Za udział w konkursach I LO było wyróżniane wśród trzech innych szkół na terenie byłego województwa suwalskiego. W swej pracy dydaktyczno – wychowawczej szkoła wykorzystuje dobrze przygotowaną bazę: liczne pracownie przedmiotowe i dużą salę gimnastyczną z zapleczem. Młodzież kształci się od lat w następujących profilach nauczania: matematyczno – fizycznym, matematyczno – informatycznym, biologiczno – chemicznym, humanistycznym i ogólnym. Istnieją też grupy zaawansowane dla tych, którzy uczyli się już języków obcych wcześniej, i klasy z rozszerzonym językiem angielskim. Do najstarszych tradycji szkoły nawiązuje również istniejący od kilku lat teatr szkolny RES HUMANAE.
Opracował: Tomasz Bendig (na podstawie Kroniki Szkolnej)
Uzupełnieniem powyższego opracowania są dołączone poniżej dokumenty